Super User

Super User

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.

Liverpool vs M. City ( Firmino )

Published in Goller
Saturday, 20 January 2018 16:22

Ali ÖZGEL

İyi seyirler...

Günümüzde belkide en önemli oyuncular orta saha oyuncularıdır. Her antrenör oyunun her iki yönünüde oynayabilen orta saha oyuncuları görmek ister takımında. Bu tip oyuncuları bulmakta hem zor hem de pahalıdır. Günümüzde oyunun her iki yönünü ( hem savunma hem de hücum ) de oynayabilen oyuncuların başında gelen Xabi Alonso'yu sizler için inceledik.

İyi Seyirler...

 

Efsane Futbolcu Gascoigne Belgeseli

Published in Belgeseller
Friday, 29 December 2017 20:31


 

İngiliz futbolunun asi çocuğu. Yüreğiyle oynayan orta saha oyuncusu. Belgesel...

İyi seyirler...

Futbol Bilimi Premiere league'de bir Sezon

Published in Belgeseller
Friday, 29 December 2017 20:27

 

Futbol Bilimi, İngiltere Premiere League'de futbolcuların bir sezonu nasıl geçirdikleri, Maçlara hazırlanma, antrenman, sağlık, sosyal yaşam kısaca tüm yaşamlarını ele almış bir belgesel ...

İyi seyirler...

Real Madrid vs Barcelona ( Suatez )

Published in Goller
Friday, 29 December 2017 19:48

23.12.2017 tarihli El Classico'da tamda derslik nitelikte koşularla süslenen bir atak ve sonunda gelen gol. Nasıl alan boşaltılır? Nereye koşu yapılır? Nereye pas atılır? Oyun nasıl genişletilir? 3 v 2 Hücum nasıl yapılır? gibi soruların hepsini içinde bulunduran bir gol.

Ali ÖZGEL

İyi seyirler...

Dörtlü savunmada Geriden oyun kurma

Published in Video
Friday, 29 December 2017 19:48

Kemal Fazıl Evcimik dörtlü savunmada geriden oyun nasıl kuruluru konu aldığı videosu güzel bir analiz olmuş.  Bu görüntülü analiz, bir çok antrenörümüze oyunlarını geliştirmeleri bakımından ışık tutacak nitelikte bilgiler içermektedir.

KFE

İyi Seyirler...

Forvet Oyuncusunun Görünür Olması

Published in Video
Friday, 29 December 2017 19:48

Futbolda topla oynayan oyuncu değil onun etrafını çevreleyen diğer takım arkadaşlarının yaptığı koşular önemlidir. Topsuz oyunda ki oyuncular görünür olmalıdır ki, topla oynayan oyuncu görünür olan arkadaşına pas atabilsin. Forvetlerin görünür olabilecekleri koşuları yapmaları takımlarına her zaman artı puan kazandırır. Dolayısı ile sonuca götürür.

İyi Seyirler...

 

Gegenpress ( Jurgen klopp'un Sırrı )

Published in Video
Friday, 29 December 2017 19:48

Gegenpressin, dünyada 2 önemli uygulayıcı antrenörü vardır. Bunlardan biri Guardiola diğeri ise Jurgen Klopp'dur. Çalıştırdığı takım ve bu takımların oyuncuları ele alındığında daha az kaliteli bir kadroyla daha verimli işler yaptıran Klopp bir adım daha öne geçmektedir. 

Hazırlayan : Ali ÖZGEL

İyi Seyirler...

 

Futbol Sadece Futbol mudur?

Published in Yazarlar
Friday, 29 December 2017 19:25

 

Futbol sadece futbol değildir ...

       Futbol, dünya üzerinde 200 ülkede 250 milyonu geçkin lisanslı sporcu ve takipçileri de göz önünde bulundurulduğunda

ilgili insan sayısı milyarları bulan büyük bir yapıdır. Milyarlarca insanı ilgilendiren bu yapı basit bir şekilde sadece futbol söylemiyle geçiştirilemez.

      Futbolu Ekonomik, sosyal ve psikolojik yönleriyle incelediğimizde futbolun sadece futbol olmadığı açık bir şekilde ortaya çıkar.

        Futbol dünya ekonomisinin, marksist sisteminde söylediği gibi bacasız bir fabrikasıdır. Bu bacasız fabrikada yıllık dönen para miktarı 500 milyar doları bulmuş durumda. Bu para gözönüne geldiğinde Bale, Messi, Ronaldo'nun yıllık kazandıkları paralar akla gelebilir. Fakat incelendiğinde bahsettiğimiz futbolcuların futbol endüstrisinden kazandıkları paraların toplamın çok çok altında olduğu görülür. Bahsi geçen ençok kazanan sporcular sadece asıl kazananların birer reklam yüzüdür. Peki bu büyük ekonominin asıl kazananları kimler?

     Sanıyorum cevap hemen aklınıza gelmiştir. Bahis şirketleri, yayıncı kuruluşlar, futbol malzeme üreticileri (adidas, nike, puma vs.), kişisel bakım markaları ( şampuan, makyaj, parfüm, vs. ),ulaşım şirketleri, Yiyecek - içecek firmaları vb. birçok marka.

     Endüstriyelleşen futbolda malesef düzene ayak uyduramayan birçok köklü kulübün alt liglere düştüğüne şahit olmuşuzdur. Endüstri futbolunda köklü kulüplerin yok olduğuna şahit olurken tam tersi bir şekilde hormonlu bitkiler gibi büyüyen 5 senede para sayesinde en üst liglere çıkabilen futbol takımlarınıda görüyoruz. Butür takımlara ülkemizde ve dünyanın değişik yerlerinde çokca rastlıyoruz. Peki seyircisiz, salt ekonomik güçle buralara gelebilmek futbolun ruhuna ne kadar uyuyor? Bunun cevabını verecek olanlar futbol severler.

       Globalleşen dünyada iletişimin en üst seviyede olduğu çağımızda siyasi düşüncesi, dini inancı, dünya görüşü ne olursa olsun, toplumların futbol ortak paydası altında nasıl örgütlenebildiklerine şahit oluyoruz. Bu bize futbolun toplumu bir arada tutan en büyük olgulardan ( din, ırk ve siyaset gibi ) biri olduğunu gösteriyor. Sosyal ağlarda futbol adına, dini, siyasi ve milli değerleri çok farklı kişilerin aynı gruplar içinde aynı doğrultuda açıklamalar ve yorumlar yazdıklarını görürüz.

        İspanyol Diktatör Francisco Franco'nun İspanya'yı yönetirken kullandığı 3 F kuralından biridir futbol. Franco'nun meşhur sözü akıllara geliyor bu aşamada "Halk bunlarla vakit geçirirken (Futbol, fiesta ve fadiman )ben istediğimi hayata geçirdim". Futbolun, toplumları bir arada tutan tutkal görevi gözardı edilemez bir gerçektir. Bu da bize futbolun sosyal açıdan ne kadar etkili bir olgu olduğunu açık ve net bir şekilde gösteriyor.

        Futbol küçük ölçekte bireylerin, büyük ölçekte toplumların psikolojik yapısını iyi ya da kötü yönde etkileyebilen özelliğe sahiptir. Kulüpleriyle, forma satın alıp, tüm maçlarına gidip, tüm antrenmanlarını izlemeye kadar birlikte olan ve bütünleşen taraftarlar, galibiyette sokaklara dökülüp kutlamalar yaparken yenilgi anlarında akla gelmeyecek saha içi ve saha dışı saldırılarda bulunabiliyorlar. İnsanların duygusal yapısını kökten değiştiren futbol oyunu bu yüzden dünyanın en etkili olgularındandır.

        Tüm bu yazılanlar dikkate alındığında futbolun, sadece iki kale arasında topu direklerin arasından geçirmek için, 22 kişinin oynadığı bir oyun değil, tüm yönleriyle toplumların yapısını kökten etkileyen bir yer teşkil ettiği ortaya çıkar. O yüzdendir ki "futbol sadece asla futbol değildir".

Yazan : Ali ÖZGEL

www.aliozgel.com

 

Futbol Üzerine

Yeteneksiz çocuk yoktur...

Yeteneksiz çocuk yoktur...

       Yeteneksiz çocuk yoktur. Yeteneğin hammaddesi olan "yetileri" işlenmemiş çocuk va...

Oyuncu Analizi

İdeal Orta Saha Oyuncusunun Özellikleri (Xabi Alonso)

İdeal Orta Saha Oyuncusunun Özellikleri (Xabi Alonso)

Günümüzde belkide en önemli oyuncular orta saha oyuncularıdır. Her antrenör oyunun her iki yönünüd...

Dokümanlar

İletişim ( Sosyal Medya ):

İletişim Tel :

Tel: +(532) 3444836

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.futbolegitmeni.com

Website: http://www.aliozgel.com

 

Our Sponsors

JoomShaper